Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pracowity weekend policjantów na drogach Olsztyna i powiatu

Apelujemy, przestrzegamy i uprzedzamy o odpowiedzialności karnej, następnie kontrolujemy, sprawdzamy i wyciągamy konsekwencje. Niestety wciąż nie brakuje bezmyślnych i nieodpowiedzialnych kierowców, którzy za kierownice aut wsiadają pod wpływem alkoholu. Sprawcy przestępstw drogowych nie mogą liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy. Każdego dnia policjanci wyjeżdżają do służby i dbają o to, by na naszych drogach było bezpiecznie.

W niedzielę (09.08.2020) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na trasie Olsztyn - Dorotowo (S51). Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że kierujący osobową hondą nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego najechał na tył osobowego volkswagena. W wyniku zdarzenia kierujący volkswagenem trafił do szpitala. Utrudnienia w ruchu drogowym trwały kilka godzin. W trakcie czynności policjanci zaraz po podejściu do 34-latka siedzącego za kierownicą hondy wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało blisko jeden promil alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Nie uniknie on również odpowiedzialności za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tego samego dnia w nocy policjanci pracowali na miejscu kolejnego zdarzenia drogowego. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący pojazdem marki Renault Master najechał na dwa zaparkowane pojazdy. Ponadto okazało się, że 31-latek był kompletnie pijany. „Wydmuchał” on blisko 2 promile alkoholu. Kiedy funkcjonariusze poprosili o dokumenty okazało się, że kierowca renault w ogóle nie powinien siedzieć za kierownicą auta, gdyż nie ma do tego wymaganych uprawnień. Ponadto sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że 31-latek był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie celem odbycia kary 90 dni pozbawienia wolności za popełnione przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu. Mężczyzna został zatrzymany i trafił już do aresztu. Wkrótce odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz bez uprawnień i spowodowanie kolizji drogowej.

W sobotę funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie na jednej z dróg w gminie Purda zauważyli motorower, który poruszał się „wężykiem” całą szerokością drogi. Funkcjonariusze zatrzymali jednoślad do kontroli drogowej. Zaraz po podejściu do kierowcy wyczuli od niego silny zapach alkoholu, ponadto mężczyzna z trudem się wypowiadał oraz miał problemy z utrzymaniem równowagi. Badanie policyjnym alkomatem wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. 52-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zgodnie z kodeksem karnym za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolości, sądowy zakaz i wysoka grzywna.

(aj)

 

 

Powrót na górę strony