Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas prac polowych! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas prac polowych!

Żniwa to okres, w którym częściej niż zazwyczaj dochodzi do wypadków podczas prac polowych. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy może skończyć się tragicznie. Koszenie zboża, zbieranie słomy czy siana to tylko niektóre z prac, gdzie do ich wykonania niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Policjanci przypominają, że prowizoryczne narzędzia nie zawsze są w stanie zastąpić profesjonalnych narzędzi i mogą stanowić śmiertelne zagrożenie zarówno dla operatora, jak również osób znajdujących się w pobliżu. Policja apeluje o rozwagę i zachowanie ostrożności – bądźmy odpowiedzialni i przewidujmy zagrożenia.

W związku z rozpoczęciem się żniw policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Praca w gospodarstwie do najłatwiejszych nie należy i często związana jest z obsługą specjalistycznych maszyn w związku z czym do każdej czynności należy podchodzić z pełną odpowiedzialnością.

Ładowanie odtwarzacza...

To warto wiedzieć:

Do kierowania pojazdami lub przy korzystaniu z różnego rodzaju urządzeń gospodarczych często wymagane są niezbędne uprawnienia. Nie pozwólmy, aby maszyny rolnicze (traktory, kombajny, koparko-ładowarki…) obsługiwały osoby nie posiadające do tego wymaganych uprawnień oraz umiejętności. Szczególnie podczas żniw na gospodarstwie dzieje się bardzo dużo – obsługa maszyn, transport plonów, uprawa ziemi czy praca na wysokościach. Mimo tak intensywnego okresu, nie może być miejsca na rutynę.

Dzieci zasługują na szczególną uwagę! Naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, aby nasze pociechy nie przebywały w zasięgu pracujących maszyn z których często widoczność jest ograniczona. Najmłodsi nie powinni pozostawać bez opieki osoby dorosłej. To co dla osoby dorosłej stanowi zagrożenie, w świadomości dziecka może być niepowtarzalnym miejsce do zabawy.

Zmęczenie spowodowane intensywną pracą znacznie obniża nasze funkcje psychomotoryczne. Nie doprowadzajmy się do takiego stanu, pomyślmy o odpoczynku i ewentualnym przełożeniu prac na kolejny dzień – tak będzie bezpieczniej.

Myśl trzeźwo! Pracę wykonujmy wyłącznie będąc trzeźwym i wypoczętym bezwzględnie przestrzegając przy tym zasad bezpieczeństwa. Podczas prac polowych alkohol nigdy nie będzie naszym sprzymierzeńcem – może on uśpić naszą czujność w sytuacji zagrożenia.

Sprawdź stan techniczny! Przed wyjazdem do prac polowych sprawdźmy stan techniczny nie tylko pojazdów którymi będziemy kierować, ale również maszyn niezbędnych do wykonania prac polowych. Pamiętajmy, że jedynie sprzęt sprawny technicznie jest gwarancją bezpieczeństwa!

Zabezpieczenie przewożonego ładunku – to musisz wiedzieć! Pamiętaj, aby na załadowanych wozach lub przyczepach podczas jazdy nikt nie przebywał. Przewożony ładunek, często jest niestabilny i ruchomy w związku z czym w przypadku planowania transportu zadbajmy o jego prawidłowe zabezpieczenie przed przemieszczeniem czy wysypaniem.

Pamiętajcie również, że często dochodzi do wypadków przy pracy podczas naprawiania włączonych maszyn rolniczych. Ruchome elementy pracującej maszyny mogą wciągnąć naszą rękę lub nogę. Pamiętajmy również, aby ubrania robocze dobierać odpowiednio do wykonywanych czynności.

W związku z trwającymi żniwami, olsztyńscy policjanci wszystkim rolnikom życzą dobrej pogody, obfitych plonów, a przede wszystkim bezpiecznej i bezwypadkowej pracy.

rp

Powrót na górę strony