Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olszyn. Współpraca Policji z klasą mundurową

Od 30 października policjanci Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wspierają kadrę pedagogiczną Zespołu Szkół w Dobrym Mieście w realizacji programu nauczania klas o profilu mundurowym. Zgodnie z zapisami Porozumienia zawartego pomiędzy Komendantem Miejskim Policji w Olsztynie a Dyrektorem Szkoły, wsparcie to polega między innymi na prowadzeniu przez policjantów zajęć lekcyjnych, podczas których młodzież zapoznawana jest ze specyfiką służby w Policji, a także na goszczeniu uczniów w jednostce P

W Zespole Szkół w Dobrym Mieście od roku szkolnego 2013/2014 realizowana jest innowacja pedagogiczna, w ramach której przedmiot Edukacja dla bezpieczeństwa rozszerzony o zagadnienia związane z pracą w Wojsku i Policji. W dniu 30 października 2014 r. zawarte zostało porozumienie pomiędzy Komendantem Miejskim Policji w Olsztynie, insp. Andrzejem Góźdź a Dyrektorem Szkoły, mgr Andrzejem Wonią, w ramach którego funkcjonariusze zobowiązali się m.in. do prowadzenia zajęć lekcyjnych z uczniami klas o profilu mundurowym.

Pierwsze zajęcia dla uczniów klasy II Liceum Ogólnokształcącego funkcjonującego w przywołanym Zespole Szkół w Dobrym Mieście, poprowadzili policjanci z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście – asp. szt. Dariusz Pawełczyk i asp. szt. Bogdan Tomasik. Funkcjonariusze opowiedzieli o środkach przymusu bezpośredniego, którymi dysponuje Policja, zapoznali uczniów z podstawami prawnymi i faktycznymi użycia tych środków, ich rodzajami, zasadami użycia ŚPB. Dla młodzieży przygotowana została prezentacja multimedialna, zawierająca kompendium wiedzy na temat ŚPB, uczniowie mieli również możliwość obejrzenia z bliska m.in. kajdanek i pałki policyjnej.

Kolejne spotkanie młodzieży z klasy mundurowej z dobromiejskimi policjantami odbyło się w grudniu, na terenie Komisariatu, po którym uczniów oprowadził Komendant – kom. Krzysztof Asztemborski. Uczniowie mieli okazję z bliska zobaczyć, jak wygląda praca między innymi dyżurnego jednostki, czy też dzielnicowego. Komendant przybliżył uczniom historię polskiej Policji, a także wyjaśnił strukturę organizacyjną w Policji, omawiając zadania poszczególnych pionów.

Założeniem stron porozumienia jest stworzenie młodzieży, która swoją przyszłość planuje związać z formacjami mundurowymi, takich warunków kształcenia, które w sposób profesjonalny pozwolą zapoznać się ze specyfiką, zadaniami i podstawowymi umiejętnościami w służbie policyjnej i posiąść wiedzę na temat teoretycznego przygotowania policyjnego, by jednocześnie przygotować uczniów do przyszłych egzaminów kwalifikujących do służby w Policji. Spotkania policjantów z młodzieżą służą również propagowaniu i kształtowaniu pozytywnego wizerunku Policji.

Powrót na górę strony