Aktualności

Olsztyn: Akcja "Znicz 2018"- razem zadbajmy o bezpieczeństwo

Wielkimi krokami zbliża się „Święto Zmarłych”. Wiele osób wybierze się w podróż aby odwiedzić groby swoich najbliższych. Ten dzień to czas zadumy a dla policjantów to czas wytężonej pracy. Policjanci wszystkich komórek, zarówno prewencyjnych jak i kryminalnych będą czuwać nad bezpieczeństwem odwiedzających olsztyńskie cmentarze. Razem z policją zadbajcie o to aby, każdy mógł spędzić ten czas w spokoju i mógł bezpiecznie wrócić do swojego domu.

Już jutro (31.10.2018r.) aż do niedzieli (04.11.2018r.) rozpoczynają się policyjne działania „znicz 2018”. Do niedzieli na wszystkich drogach dojazdowych do olsztyńskich nekropoli jak również na samych cmentarzach spotkać będzie można wielu policjantów. Funkcjonariusze wspomagani przez inne służby m.in. Straż Miejską będą dbać aby ten czas, który powinniśmy poświęcić zadumie był bezpieczny. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem nie tylko kierowców ale również osób pieszych, których ruch w rejonie cmentarzy zapewne będzie wzmożony. W razie potrzeby, policjanci z ruchu drogowego wyjdą na skrzyżowania i ręcznie pokierują ruchem, aby rozładować tworzące się zatory drogowe. Policjanci liczą, że każdy uczestnik ruchu drogowego doskonale zna nadawane przez funkcjonariusza kierującego ruchem sygnały.

 

 

W okresie świąt, zmieniona zostanie organizacja ruchu na ulicach znajdujących się w pobliżu nekropoli. Część dróg stanie się jednokierunkowa. Już wiadomo, że nie w każde miejsce da się dojechać własnym samochodem. Policjanci apelują o wzięcie pod uwagę transportu alternatywnego jakim jest komunikacja publiczna. Przedsiębiorstwo MPK w Olsztynie zorganizowało dodatkowe autobusy, które będą kursować co kilkanaście minut – to właśnie autobusy jako nieliczne dowiozą nas najbliżej bram cmentarza.

Aby czas zadumy był bezpieczny, musimy zadbać o to razem. Olsztyńscy policjanci apelują do kierowców o rozważną jazdę o zdjęcie nogi z gazu oraz o kategoryczny zakaz wsiadania za kierownice po alkoholu. Piesi również muszą mieć się na baczności, ponieważ to właśnie oni w zdarzeniach drogowych są najbardziej narażoną na niebezpieczeństwo grupą uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze będą czekać na sygnały dotyczące nieprawidłowych zachowań zarówno kierowców jak i pieszych i na bieżąco będą reagować na nieprawidłowości.

Apelujemy do osób pieszych, które mają zamiar przebywać w rejonie cmentarzy w godzinach wieczorowo – nocnych o to aby skorzystały one z elementów odblaskowych. Dzięki nawet najmniejszemu odblaskowi, kierowca już z ponad 100 metrów będzie miał szansę zauważyć osobę pieszą by odpowiednio wcześniej zareagować. Należy również pamiętać o zasadzie wzajemnej tolerancji zarówno z jednej jak i z drugiej strony.

 

 

Razem sprawmy, aby Dzień Wszystkich Świętych był jednym z najbezpieczniejszych dni w roku.

rp