Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Już wkrótce rusza III edycja konkursu „Błyskotliwa Szkoła”

Od 5 listopada 2018 r. do końca lutego 2019 r. na terenie podległym olsztyńskiej komendzie realizowany jest konkurs „Błyskotliwa Szkoła”. To już trzecia edycja konkursu, którego organizatorami są: Szkoła Podstawowa Nr 30 w Olsztynie, Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie.

O tym, że elementy odblaskowe są bardzo ważne nie trzeba przypominać. O obowiązku noszenia odblasków policjanci przypominają przy każdej nadarzającej się okazji, a o przepisach ruchu drogowego edukowane są zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Pomimo, iż przepisy dokładnie określają że obowiązek noszenia odblasków dotyczy poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym, policjanci zachęcają do ich noszenia również w mieście. Wyjaśniają, jakie mają one znaczenie, by kierowca mógł odpowiednio szybko zareagować, dostrzegając pieszego na drodze – niech odblask stanie się nieodzownym elementem naszego ubioru.

Starając się, by nauka o przepisach prawa miała atrakcyjną formę, zwłaszcza dla najmłodszych, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wspólnie z kadrą Szkoły Podstawowej Nr 30 im. Marii Zientary Malewskiej w Olsztynie zainicjowali w listopadzie 2016 r. Powiatowy Konkurs „błyskotliwa szkoła” skierowany do uczniów klas IV, V, VI, VII i VIII szkół podstawowych w Olsztynie i powiecie olsztyńskim.

Celem konkursu jest promowanie wiedzy o bezpieczeństwie wśród dzieci i młodzieży. Organizatorzy konkursu dążą do zwiększenia świadomości społeczeństwa, szczególnie młodych osób w zakresie właściwego zachowania się na drodze, w sytuacji ograniczonej widoczności. Ważne jest również zwrócenie uwagi na miejsca w których umieszczone są odblaski. Samo posiadanie elementu odblaskowego może nie wystarczyć, należy go jeszcze umieścić w odpowiednim miejscu na naszej odzieży tak aby już z daleka był widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Do udziału w zainicjowanych przez szkoły przedsięwzięciach włączają się również dzielnicowi z olsztyńskiego Wydziału Prewencji, Posterunku Policji w Olsztynie oraz z Komisariatów podległych Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie.

W kwietniu 2019 r. odbędzie się podsumowanie konkursu wraz z wręczeniem nagród dla laureatów, którymi zostaną najbardziej „błyskotliwe” szkoły, a więc te, w których najwięcej uczniów wyposażonych będzie w odblaski i te których uczniowie zorganizują najwięcej różnorodnych inicjatyw edukacyjnych.

ic/rp