Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Pijany kierowca wyeliminowany z ruchu dzięki zgłoszeniu obywatelskiemu

Postawą godną naśladowania wykazał się jeden z kierowców, dzięki któremu nietrzeźwy kierowca został wyeliminowany z ruchu. Policjanci odnotowują coraz więcej takich zgłoszeń. To cieszy i pokazuje, że wśród mieszkańców miasta i powiatu nie ma przyzwolenia na jazdę na tzw. "podwójnym gazie".

Ujęcie obywatelskie, jeden telefon do oficera dyżurnego policji, e-mail. Każdy sposób jest dobry by powstrzymać osobę, która chce wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. Reagując możesz uratować komuś życie. Mieszkańcy naszego powiatu coraz częściej są żywym przykładem tak odpowiedzialnej reakcji na nietrzeźwych i agresywnych za kółkiem.
Niektórzy użytkownicy dróg wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może doprowadzić do tragedii. By im zapobiec funkcjonariusze w trakcie codziennej służby sprawdzają stan trzeźwości osób poruszających się po drogach Olsztyna i powiatu.
Cieszy fakt, że nie tylko policjanci pracują na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu, ale również zwykli obywatele, którzy coraz częściej widząc podejrzane manewry kierowców informują o tym funkcjonariuszy.
To właśnie dzięki takiej reakcji jednego z kierowców, policjanci z Olsztyna uniemożliwili dalszą jazdę pijanemu 47- latkowi.
Około godz. 17:00 na numer alarmowy zadzwonił mężczyzna z informacją, że w kierunku Olsztyna jedzie bus, którego sposób jazdy może wskazywać na to, że jego kierowca jest pijany. Oficer dyżurny podał tą informację do podległych patroli.
Funkcjonariusze zatrzymali wskazanego mercedesa i potwierdzili podejrzenia zgłaszającego. Siedzący za kierownicą 47- latek był pijany. Miał 2 promile alkoholu w organizmie.
Amator jazdy "na podwójnym gazie" stracił już prawo jazdy. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

Policjanci przypominają
Nowe przepisy – obowiązujące od 18 maja 2015 roku - podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata I z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje karę w wysokości 5 tyś zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tyś zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Do polskiego systemu prawnego wprowadzono również nowy środek – blokadę alkoholową.

ab

Powrót na górę strony