Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Policyjna akcja skierowana do seniorów

Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wraz z innymi podmiotami od kilku lat podejmują działania na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. Zostały one w 2013 roku usystematyzowane i ujęte w autorskim projekcie edukacyjno – profilaktycznym pod nazwą „Bezpieczny Senior”. Wszystko po to aby osoby starsze, bardziej podatne na wszelakie oszustwa nie padły ofiarami przestępców.

Akcja „Bezpieczny senior” to w głównej mierze działania ukierunkowane na podniesienie świadomości oraz przybliżenie podstawowych zasad unikania zagrożeń prowadzone w ramach współpracy z klubami seniorów i Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Celem działań jest nauka bezpiecznych zachowań i wykształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, przeciwdziałanie zjawiskom patologii, a przede wszystkim zmniejszenie liczby ofiar przestępstw wśród olsztyńskich seniorów. W ciągu roku odbywa się około 15 spotkań – m.in. na Uniwersytetach i Akademiach Trzeciego Wieku, w domach/ ośrodkach pomocy społecznej, siedzibach kół zainteresowań, domach kultury, placówkach leczniczych i innych. Tym samym w działaniach uczestniczy kilkaset seniorów. W projekt włączane są również założenia kampanii ogólnopolskich, których odbiorcami mogą być również seniorzy. Tym samym podczas spotkań prezentowane są spoty, materiały edukacyjne, prezentacje m.in.. z takich kampanii jak „Kieruj się rozsądkiem”; „nieskradzione.pl”; „Nie daj się nabrać! Sprawdź zanim podpiszesz!”

Osoby w wieku emerytalnym, często mieszkające samotnie narażone są na działanie sprawców przestępstw. Ich ufność do drugiego człowieka, chęć bycia potrzebnym, niesienia pomocy i potrzeba kontaktu z innymi sprawia, iż wierzą w legendy przedstawiane przez oszustów lub niewłaściwie zabezpieczają swoje mienie, ułatwiając do niego dostęp nieuprawnionym osobom. Celem realizatorów programu jest zatem podniesienie świadomości odbiorców projektu poprzez wyposażenie ich w wiedzę przede wszystkim na temat metod działania sprawców. Podczas organizowanych spotkań edukacyjnych, debat społecznych lub dzięki artykułom prewencyjnym w lokalnych mediach seniorzy dowiadują się, w jaki sposób reagować na telefony od osób nieznajomych, jak zabezpieczać mieszkanie, w jaki sposób przechowywać pieniądze, na co zwracać uwagę rozważając możliwość podpisania jakiejś umowy.

Ponadto ciągle zmieniające się metody działania dowodzą konieczności stałego kontynuowania działań, tak by niwelować poczucie zagrożenia u odbiorców, którzy stają się pewniejsi swoich reakcji. Świadczą o tym coraz częstsze informacje o seniorach, którzy nie dali się oszukać telefonującemu „wnuczkowi”.

W 2016 roku KMP w Olsztynie otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Federację Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko – Mazurskiego FOSa w kategorii „instytucja, która podnosi świadomość i poczucie bezpieczeństwa seniorów”.

Poniżej kilka wskazówek dla seniorów jak postępować, by do minimum ograniczyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa:

  • Nie wpuszczajmy do mieszkania osób nieznajomych

  • Zawsze zamykajmy drzwi na zamek

  • Nie wierzmy w życiowe okazje

  • Upewnijmy się kogo wpuszczamy do domu, poprośmy o legitymację, bądź inny dokument potwierdzający tożsamość

  • Jeżeli już kogoś wpuścimy do lokalu nie możemy, ani na chwilę zostawić go bez nadzoru

  • Nie przekazujmy żadnych informacji przez telefon osobie podającej się za członka rodziny

  • Pieniądze trzymane w domu schowajmy w kilku bezpiecznych miejscach

  • Nie dawajmy żadnych pieniędzy inkasentom i nie podpisuj żadnych umów

  • Gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem nie wahajmy się zadzwonić po Policję

lc/mp


 

Powrót na górę strony