Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Kiedy policjanci mogą odholować nasz samochód?

Jeszcze niedawno policja i straż miejska mogły zlecić odholowanie zaparkowanego auta tylko w sytuacji, gdy stało w miejscu zabronionym i utrudniało ruch lub w inny sposób zagrażało bezpieczeństwu. Obecnie, zostanie sholowane także gdy pod znakiem zakazu parkowania widnieje tabliczka wskazująca, że samochód zostanie usunięty na koszt właściciela.

Wczoraj około godziny 20.00 do policjantów ruchu drogowego podeszła kobieta z dzieckiem w wózku, która wskazała im pojazd utrudniajacy osobom pieszym poruszanie się po chodniku. Samochód marki BMW nie dość że zaparkowany był zbyt blisko skrzyżowania i w miejscu gdzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju, to również stojąc na chodniku zajmował jego większą część ( dla osób pieszych pozostało mniej niż 1,5m).

W związku z zaistniałą sytuacją policjanci wezwali na miejsce lawetę, która miała odholować pojazd na parking strzeżony. Wtedy to pojawił się właściciel bwm, który mimo, że przestawił samochód to i tak został zobowiązany do pokrycia kosztów wezwania holownika. Dodatkowo mężczyzna został ukarany mandatem karnym, a na jego koncie pojawiły się punkty karne.

Policjanci przypaminają jak kosztowne może być zaparkowanie samochodu w miejscu niedozwolonym. Kierowca musi liczyc się z mandatem karnym oraz pokryciem kosztów lawety i parkingu. Jest to koszt sięgający nawet kilkuset złotych.

Kiedy policjanci mają prawo odholować auto?

1. Gdy auto jest zaparkowane w miejscu oznaczonym tabliczką informującą o możliwości odholowania – nawet, jeśli samochód zaparkowany w tym miejscu nie powoduje zagrożenia.

2. Gdy auto jest zaparkowane w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu – nawet gdy nie ma tabliczki.

3. Gdy auto stoi na miejscu dla inwalidów bez kartyparkingowej.

4. Gdy stan auta zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża środowisku.

5. Gdy właściciel nie ma potwierdzenia opłacenia składki OC, a samochód jest zarejestrowany w kraju niebędącym państwem UE, EFTA lub Konfederacją Szwajcarską.

6. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych wymiarów, masy lub nacisku osi.

7. Gdy autem kierowała osoba nietrzeźwa i nie da się zabezpieczyć go w inny sposób.

8. Gdy autem kieruje osoba nieposiadająca uprawnień do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go innej osobie.

mp

Powrót na górę strony