Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Agresja za kółkiem. Czy mamy na nią wpływ?

Wyzwiska, pogróżki i ubliżające gesty. Agresja za kierownicą jest przede wszystkim źródłem niepotrzebnego stresu i powodem wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach, które mogą prowadzić do wypadków. Dlatego traktujmy innych użytkowników dróg w taki sposób, jak byśmy chcieli sami być traktowani.

Według badań TNS - OBOP przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jedynie 25% osób nie reaguje w żaden sposób na niekulturalną jazdę innych kierowców. Pozostali najczęściej przeklinają, wykonują obraźliwe gesty, używają świateł lub klaksonu, aby wyrazić swoją złość.

Brak szacunku przejawia się w takich zachowaniach, jak wpychanie się przed auta stojące w korku, wykonywanie manewru skrętu z nieodpowiedniego pasa, niezgodne z przepisami wykorzystywanie utwardzonych poboczy, zmiana pasa ruchu bez sygnalizowania tego manewru, blokowanie innym wjazdu na pas ruchu.

W wielu przypadkach agresja słowna przeradza się nawet w fizyczną. Tak było w zeszłym tygodniu, gdzie na ul. Pstrowskiego dwóch braci pobiło kierowcę taksówki tylko dlatego, że zwrócił im uwagę co do sposobu ich jazdy.Obaj mężczyźni zostali wówczas zatrzymani przez policjantów na gorącym uczynku przestępstwa.

Idealnym przykładem jest również zajście, do którego doszło w ubiegłym miesiącu przy ulicy Piłsudskiego w Olsztynie. Pieszy potrącony na przejściu przez samochód osobowy, wstał z jezdni i rzucił się z pięściami na kierowcę skody.  Pokrzywdzony w wypadku drogowym, w ciągu minuty stał się sprawcą pobicia i zniszczenia mienia. 

Wczoraj natomiast niezadowolone małżeństwo zastawiło złośliwie swoimi samochodami  skodę, by kierowca nie mógł odjechać. Powodem takiego zachowania było to, że męzczyzna zostawił samochód na przeciwko ich posesji i poszedł na chwilę na pocztę. By uspokoić emocje i załagodzic spór pomiędzy kierowcami potrzebna była interwencja policji. 

Jak uniknąć nerwowych sytuacji? 
•    okazuj uprzejmość innym kierowcom;
•    nie pozwól się sprowokować do agresywnych zachowań;
•    zawsze sygnalizuj zmianę pasa ruchu;
•    po manewrze wyprzedzania nie zajeżdżaj drogi wyprzedzanemu pojazdowi;
•    nie nadużywaj sygnału dźwiękowego;
•    podróż planuj z wyprzedzeniem, oceniając realistycznie czas osiągnięcia celu – unikniesz pośpiechu i nerwowych sytuacji na drodze;
Przeglądając różne strony internetowe można znaleźć tego typu wpisy kierowców.  - "Jak mam k... nie trąbić i nie krzyczeć gdy na skrzyżowaniu przed światłami, gdzie jest miejsce na 10 samochodów staje 5, bo odstępy pomiędzy nimi to 3 metry. Jak zignorować też fakt, że z powodu np. pisania smsa, albo malowania ust, na zielonym świetle przez skrzyżowanie przejeżdża 4, zamiast 6 samochodów". Czy warto aż tak się denerwować?
Agresja za kierownicą jest przede wszystkim źródłem niepotrzebnego stresu i powodem wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego traktujmy innych użytkowników dróg w taki sposób, jak byśmy chcieli sami być traktowani. 
Więcej na temat agresji drogowej na stronie: 
http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/o-nas/struktura/wydzial-ruchu-drogoweg/stop-agresji-drogowej/1738,STOP-agresji-drogowej.html


mp

Powrót na górę strony